Beton Saksı Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu hafta nasıl yapılır köşemizde şu aralar çok moda olan beton saksı yapımına değinmek istiyoruz.

Sosyal medyada sık sık karşımıza çıkan bu güzel, nazik ve sert yapılı saksıları yapmak aslında çok kolay.İsterseniz önce malzeme listesi ile işe başlayalım:

Malzemeler
 • Çimento
 • Derz Harcı
 • Mermer Tozu
 • Plastik kaplar
 • Sukulent
Öncelikle sadece çimento kullanarak beton saksı yapabilirsiniz ancak bu çimento kururken çatlamalara neden olur ve işin sonunda güzel bir görüntü çıkmaz. Harcı karıştıracağımız bir kaseye ihtiyacımız var. Bol miktarda çimento döktükten sonra az miktarda(bir kaşık) derz harcı ve mermer tozu ekleyip karıştırmaya başlıyoruz. Akışkan bir kıvamı yakalayana kadar su ekleyip karıştırmaya devam ediyoruz. Karışımımız cıvık cıvık olmadan su koymayı bırakıyoruz ve kalıp işlemine geçiyoruz.Kalıp işleminde iç içe iki plastik kap koyarak başlıyoruz. Bunlardan küçük olanın harcı döktükçe havalanmaması için içine ağırlık koyabilir yada bant veya çivi ile sabitleyebiliriz. Kalıbın içini harc ile doldurduktan sonra en az bir gün (24saat) bekliyoruz. Daha sonra plastik kaplarımızı çıkartıyoruz ve karşımıza beton saksımız çıkıyor.


Pürüzlü yüzey sizi korkutmasın, ince zımpara ile bu pürüzleri ortadan kaldırabilir ve dilerseniz betonu rahatlıkla akrilik boya ile boyayabilirsiniz. Bunun için maskeleme bandı kullanmakta yarar ver tabiki daha profesyonel işler çıkartmak için.

Yorumlar

 1. Teşekkürler gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş. konya çimento fiyatları olarak iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 2. Mermer tozunu nereden buluyorsunuz? İstanbulda nerede sorduysam yok artık ditorlar?

  YanıtlaSil
 3. mermer tozu nereden bulabilirim lütfen yardım edin!

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar