Kupa Simle Nasıl Kaplanır?

Bu hafta evdeki sıradan kupalarımızı nasıl süslü hale getirebiliriz ona bakacağız. Evimizdeki o düz renk kupaları artık simli kupa haline getireceğiz, ve bunu çok kolay bir şekilde evde kendimiz yapacağız.Öncelikle gerekli malzemeler ile başlayalım: 
  • Kupa
  • Sim
  • Bant
  • Fırça
  • Tutkal

Elimizin yada fırçamızın mükemmel bir ayarı olamayabilir, o yüzden öncelikle bant yardımı ile sınırlarımızı belirleyelim. Eğer kendinizden yada fırçanızdan çok emin değilseniz, bantı iki sıra uygulayabilir yada daha kalın bir bant ile kaplama yapabilirsiniz. 

Daha sonra gönül rahatlığı ile sim kaplamak istediğimiz alana fırça yardımı ile tutkalımızı sürelim. İstediğimiz kadar sürebiliriz ancak dikkat etmemiz gereken nokta bardak üzerinde fazla kalınlık olmaması.
Tutkalı sürdüğümüze göre simi yerleştirme işi kalıyor. İşin en eğlenceli kısmı burası, masamızın üzerine bir gazete kağıdı serip simlerimizi tutkallı kısmın üzerine serpmeye başlıyoruz. Dilerseniz farklı renkler ve farklı sıralar halinde de uygulama yapabilirsiniz. 


Daha sonra bantı çıkartıp ve kupamızı ters çevirip 4-5 saat kurumaya bırakıyoruz. Bu işlem en sabır gerektiren nokta, zira erken kullanmaya başlarsak tutkal kurumamış olur ve simler güzel yapışamaz.

Daha sonra kuru bir fırça yardımı ile fazla simleri temizleyelim. Daha sonra simlerin üzerine ikinci bir tutkal uygulaması yapalım ve tam kuruma için yaklaşık bir hafta bardaklarımıza dokunmayalım. Bulaşık makinası önermiyoruz ancak illa kullanmak isterseniz, bir ay kadar kurumasını bekleyip denemekte fayda var. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar