Binbirel Butikleri: Studio Boa


Binbirel Butikler yazı dizimize binbirel.com'un ilk butiklerinden Ali Bey'in sahibi olduğu Studio Boa ile başlamak istedik. Ali Bey, lisan ve lisans üstü eğitimleriyle başarılı bir finansçı olmasının yanında hobi olarak başlattığı Studio Boa ile hem keyif alıyor hem para kazanıyor. Boğalara olan ilgisinden çıkan isimle Studio Boa hakkında konuştuk.


Yapacağı ürünün tipine ve ihtiyaçlarına uygun bir deri parçası ile işe başlayan Ali Bey'in ilk işi kalemi eline alıp tasarımın taslağı üzerinde çalışmak ve bu taslağa göre deriyi kesmek. Türkiye'de deri el işçiliğinin Osmanlı'ya dayandığını belirten Ali Bey, instagram ve online pazaryerleri ile bunun tekrar canlandığından bahsediyor.Taslağa uygun kesilen derilerin birleştirme işlemi yapıştırma veya dikiş olarak iki farklı şekilde yapılıyor. Her iki yönteminde birbirine göre avantajları ve dezavantajları mevcut. Ancak kenar düzeltme bu iki işlem içinde gerekli bir ayrıntı.


Tasarıma yada müşterinin isteğine göre soğuk veya sıcak damga yöntemiyle deriye şekil ve desen katmak bu sıra oldukça moda ve basit damgalar ile birbirinden farklı ve orjinal desenler çıkartmak ustanın marifetine ve hayal gücüne kalmış. Mevcut desenlerin yanı sıra, müşteriye özel isim veya logo damgası hazırlanıyor ve ürünlere uygulanabiliyor. Aile hediyeleri ve uzun yıllar kullanılacak eşyalar için oldukça hoş bir ayrıntı.


Tasarım ve detaylar bittikten sonra deri doğası gereği bozulmaması için özel olarak ilaçlanıyor. Bu hem isteğe göre deriye farklı bir renk ve doku katıyor hemde nihai ürünün uzun yıllar dayanması konusunda büyük yardımcı oluyor.

Ali Bey instagram ve diğer sosyal mecralar ile bu sanatın bilinirliliğinin daha da artacağına ve tekrardan popüler olacağına inanıyor. Belki sizde bu yazıdan ilham alır ve aradığınız hobiyi Deri İşleme'de bulabilirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar