Fatura Kesmek Zorunda mıyım?

El işi yapan bu işe hobi olarak başlayan ancak vergi ve yasal yükümlülükler konusunda hep fazla bilgiye sahip olmayan üyelerimizden aldığımız ortak bir soru var. Fatura Kesmek Zorunda mıyım?



Sizler için yanıt olabilecek bir alıntı yapmak istiyoruz.

------------------------

Resmi Gazete No 26509 Tarihi 01/05/2007

5615 sayılı Kanun 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu 9 uncu madde 1inci fıkra 6 numaralı bendi,


Evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar. Bu ürünlerin, pazar takibi suretiyle satılması ile ticarî, ziraî veya meslekî faaliyetleri dolayısıyla gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanların düzenledikleri hariç olmak üzere; düzenlenen kermes, festival, panayır ile kamu kurum ve kuruluşlarınca geçici olarak belirlenen yerlerde satılması muaflıktan faydalanmaya engel değildir."

-----------------------

Umarız bu bend sizler için birşeylere yanıt olabilir, tabiki sizin için en doğru yanıtı bir muhasebeciye sorarak öğrenebilirsiniz. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar